DŻEM

ADAM OTRĘBA

Urodził się 7 grudnia 1952 roku w Katowicach. Z dzieciństwa bardzo miło wspomina opiekuńcze traktowanie przez braci. Ożenił się jako ostatni z członków zespołu w listopadzie 1999 roku. Żona ma na imię Magdalena. W tym roku przyszedł na świat pierworodny syn - Andrzej. Ulubieni polscy wykonawcy - SBB i Perfect, a zagraniczni to Cream, ZZ Top, Eric Clapton, Chicago. Poza muzyką interesuje się sportem, szczególnie piłką nożna - kibicuje katowickiemu GKSowi. Główną wygraną w Milionerach czy LOTTO przeznaczyłby na prywatne studio nagrań. W 1973 roku uczestniczył w spotkaniu na którym zapadła decyzja o powstaniu grupy Jam. We wrześniu 1982 roku czasowo rozstał się z zespołem i wyjechał na Bliski Wschód. Załapał się na wyjazd do Bagdadu i Kuwejtu zasilając grupę złożoną z saksofonisty, perkusisty i basisty. Dokładnie rok później powrócił do zespołu. Od tej pory trwa jego nieprzerwana kariera w Dżemie.

 

Zbyszek Szczerbiński

Urodził się 12 kwietnia 1967 roku w Rudzie Śląskiej. Grę na perkusji rozpoczął za namową brata, z którym przez pierwsze lata wspólnie muzykował. Pierwszym zespołem, z którym zaczął odnosić sukcesy było BIG TU TU - laureat "Mokotowskiej Jesieni Muzycznej" oraz "Złotej Dziesiątki OMPP" we Wrocławiu. Od 1988 roku grał z zespołem Gang Olsena, którego był jednym z założycieli. Ten zespół to początek występów przed dużą publicznością, trasy koncertowe i udział w różnego rodzaju festiwalach m.in. Rawa Blues, Jarocin (grupa została laureatem festiwalu w 1990 roku) oraz pierwsze poważne doświadczenia studyjne, które zaowocowały wydaniem płyty. W 1992 roku dostał propozycję grania w zespole Dżem w miejsce Jerzego Piotrowskiego. Przez następne dwa lata był perkusistą obydwu wspomnianych zespołów. Praca z Dżemem otworzyła jednak przed nim perspektywę profesjonalnej kariery, możliwość nagrywania kolejnych płyt, grania wielu koncertów (ponad 100 rocznie), z których wiele było niekwestionowanymi wydarzeniami artystycznymi na stałe wpisanymi do historii muzyki rockowej w Polsce - m.in.: koncert z orkiestrą symfoniczną w Operze Bytomskiej, występ przed zespołami The Rolling Stones i ZZ Top. Poza pracą w Dżemie jest czasami zapraszany przez innych wykonawców na sesje nagraniowe. 

Beno Otręba

Urodził się 27 czerwca 1951 roku w Katowicach. Z dzieciństwa najbardziej wspomina coroczne wakacje na wsi w Suszcu i Gilowicach. Jako 28-latek ożenił się z Marią. W 1979 roku urodziła się córka Grażynka, dwa lata później syn Jędrzej, a w 1985 roku drugi syn Błażej. Chociaż wyglądem zbliżony do ZZ Top wśród ulubionych wykonawców wymienia: Eric Clapton, Bob Dylan, Led Zeppelin, Lynyrd Skynyrd, The Rolling Stones, Bob Marley, The Cult oraz Nalepa, Proletaryat, Daab i Kult. Sport nie jest jego ulubionym zajęciem, natomiast jest nim leniuchowanie.W roku 1973 był jednym z inicjatorów powstania zespołu Jam. Jednak w latach 1976-80 miał niewiele wspólnego z Dżemem. Od kwietniowego (1980) koncertu w Krakowie jest na stałe zintegrowany z zespołem.Wśród nagród ceni sobie bardzo wyróżnienie pisma "Gitara i Bas", które otrzymał 10 marca 1996 roku w warszawskiej Sali Kongresowej.

Maciek Balcar

Urodził się 1 września 1971 roku w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu. We wczesnej młodości słuchał rozmaitej muzyki: od Franka Zappy i Pink Floyd'ów przez polski rock lat 80-tych po piosenki poetyckie. Ostatnie kilka lat spędził we Wrocławiu, w którym ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Grał z różnymi zespołami, najczęściej były to formacje bluesowe, choć w pewnym okresie występował także w kapeli punk-rockowej i trash metalowej. W 1996 roku przy okazji koncertu Tiny Turner w Warszawie poznał poetę i autora tekstów - Krzysztofa Feusette'a. Z jego pomocą powstały pierwsze utwory Maćka.W tym samym czasie Maciek Balcar wygrał casting do roli głównej w filmie fabularnym i płyty Roberta Chojnackiego, jednak zrezygnował z tej współpracy - myślał o śpiewaniu własnych kompozycji.Pomysł wykonania czterech utworów na "Trzecim wymiarze" Jansona także nie został zrealizowany. Kolejna propozycja padła od Ryszarda Adamusa, szefa Wytwórni Fonograficznej, dotyczyła wydania solowej płyty. Debiutancki album Maćka Balcara pt. "Czarno" został nagrany w marcu, a swoją premierę miał we wrześniu 1998 roku. Jego producentem muzycznym był Janusz YANINA Iwański, zaś wśród muzyków, którzy oprócz niego zagrali gościnnie na płycie są takie osobowości polskiej sceny muzycznej, jak Mateusz Pospieszalski, bracia Golec czy Jose Torres. Teksty w połowie są autorstwa Maćka, a w drugiej - Krzysztofa Feusette'a. Rok później wziął udział w nagraniu płyty z zespołem Harlem.  Występował na licznych festiwalach i koncertach, zagrał rolę w Teatrze Telewizji. W 2000 roku wziął udział w Festiwalu opolskim oraz rozpoczął występy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie grając główną rolę w musicalu "Jesus Christ Superstar". 15 lutego 2001 roku przyjął propozycję od zespołu Dżem i stał się jego nowym wokalistą. 

 

 

 

Paweł Berger

Urodził się 6 września 1950 roku w Katowicach. Z dzieciństwa najmilej wspominał łowienie ryb i raków z dziadkiem, spośród dziecięcych ideałów największym sentymentem darzył Robin Hooda. Ożenił się w 1973 roku z Haliną. Rok później przyszła na świat córka Mirosława.Wśród polskich muzyków najbardziej cenił sobie grupy Klan i Perfect, z zagranicy preferował artystów: Eric Clapton, Cream, Steve Winwood, The Beatles, The Rolling Stones i Peter Green. Ciężko znosił natomiast polskie knajpiane wersje zachodnich przebojów. Był zapalonym sportowcem - przy piwku chętnie gra w bilard lub w karty (kierki). W życiu najbardziej sobie cenił zgodę, wytrwałość, piękno przyrody oraz jabłka, golonkę i budyń. Szaloną przyjemność sprawiały mu trasy koncertowe i kontakt z publicznością. Jesienią 1973 roku był jednym z inicjatorów powstania rockowej grupy Jam. Jednak trudne początki skłoniły go do opuszczenia zespołu zimą 1976. Po 4 latach Paweł wziął udział w spotkaniu w Wesołej, gdzie muzycy postanowili przezwyciężyć trudności i kontynuować pracę w grupie D Ż E M. Od tej pory jest on jednym z filarów zespołu. Zginał tragicznie w wypadku samochodowym 27 stycznia 2005 r.

Jurek Styczyński

Urodzony 16 lutego 1958 roku w Krakowie. W dzieciństwie chciał został księdzem, szczęśliwie wybrał jednak muzykę.Do ulubionych artystów zagranicznych zalicza takie sławy jak: Eric Clapton, Jimi Hendrix, Deep Purple i Path Metheny, natomiast polskim ulubieńcem jest Ryszard Sygitowicz. W wolnych chwilach gra w bilard, szachy lub kierki. Interesuje się również piłką nożną. Pierwszy kontakt z zespołem miał w 1978 roku, chociaż nie była to stała współpraca - nie uczestniczył m.in. w nagraniu pierwszego singla zespołu. Na stałe powraca do grupy w maju 1981 roku. Nie przerywając pracy z Dżemem, udaje mu się również towarzyszyć innym artystom: Chłopcom z Placu Broni, Lombardowi, M. Jakubowicz, L. Cichońskiemu, R. Style, Staremu Dobremu Małżeństwu.Wśród nagród ceni sobie bardzo wyróżnienie pisma "Gitara i Bas", które otrzymał 10 marca 1996 


Janusz Borzucki

Urodził się 6 stycznia 1970 roku w Rudzie Śląskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest absolwentem Studium Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pierwsze sukcesy odnosił w zespole „Big Tu Tu”. Był współzałożycielem i wieloletnim muzykiem „Gangu Olsena”. Od roku 2001 grał w różnych formacjach bluesowo-rockowych, m.in. „Mr.Koala”, „Moll Street”, „Misterium”, „Swawolny Dyzio”. W latach 2001 - 2005 ze swoim zespołem („Janusz Borzucki Band”) towarzyszył  występom kabaretu „Rak”. Przez wiele lat współpracował z młodzieżą w Domach Kultury Rudy Śląskiej i Chorzowa. Jego ulubione gatunki muzyczne to jazz, blues i rock. Lubi słuchać takich zespołów jak „Toto”, „Allman Brothers Band”, „Blues Brothers” i „Yellow Jackets”. Oprócz muzyki uwielbia także stare samochody. Na co dzień jeździ VW Garbusem z 1973 roku. W kwietniu 2005r. rozpoczął współpracę z zespołem Dżem.

Jacek Dewódzki

Urodzony 4 marca 1964 roku w Lubaniu śląskim. Idąc śladami rodziców po studiach rozpoczął pracę jako nauczyciel .Wciąż można zastać go w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Niepołomicach. Choć najmłodszy w Dżemie wzrostem górował ponad wszystkimi (190cm). Mając lat 27 ożenił się z Iwoną, ma dwoje dzieci: córka Aneta (urodzona w 1991 roku) i syn Michał (urodzony rok później).Karierę muzyczną rozpoczął w zespole Patchwork. Do Dżemu trafił praktycznie przez przypadek. Do wysłania zgłoszenia na konkurs na nowego wokalistę Dżemu (maj 1994) namówiła go żona. Sam nie zdawał sobie sprawy z wagi przedsięwzięcia. Wcześniej specjalnie nie interesował się zespołem - znał jedynie kilka największych hitów. Na konkurs nadchodziły dziesiątki mało atrakcyjnych nagrań. Przypadkiem jego kasetę przesłuchano jako jedną z ostatnich i Dżemowcy dostrzegli w nim polskiego Joe Cockera. W listopadzie 1994 roku został rzucony na głęboką wodę. Karierę z grupą rozpoczął od nagrywania nowego albumu pt."Kilka zdartych płyt". Potem przyszła pora na kolejne albumy, których w efekcie z Dżemem nagrał 5. Ostatnia wspólna płyta "Być albo mieć" ukazała się w maju 2000Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2023 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl